To były fantastyczne wakacje!!!

Na zaproszenie Stowarzyszenia Traugutt.org uczniowie naszej szkoły tydzień letnich wakacji spędzili na Pomorzu. Wyjazd nie był tylko okazją do odpoczynku, ale także poznawania historii Polski i zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Cały nasz pobyt był wspaniale zorganizowany, obfitował w najprzeróżniejsze atrakcje, codziennie czekała nas nowa niespodzianka .
Podczas pobytu mieliśmy okazję wykąpać się w zimnych wodach letniego Bałtyku, budować zamki z piasku a także spacerować malowniczą plażą.

Zwiedziliśmy także półwysep Westerplatte, gdzie pracownik Muzeum II Wojny Światowej p. Jan Daniluk, w ciekawej formie przekazał fakty i ciekawostki dotyczące historii tego miejsca. Czym była Wojskowa Składnica Tranzytowa, jak wyglądała kapitulacja majora Henryka Sucharskiego z szablą przy boku, ilu żołnierzy znajdowało się na Westerplatte w czasie oblężenia – to tylko niektóre z wielu zagadnień poruszanych w trakcie trwającego dwie godziny zwiedzania. Nasza wizyta zakończyła się małym testem wiedzy, który potwierdził, że uczniowie z zainteresowaniem i uwagą wysłuchali wykładu.

Podczas pobytu w Pruszczu Gdańskim odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 2, gdzie    administracja naszej szkoły z przedstawicielami dyrekcji Zespołu Szkół Nr. 2 rozmawiali na temat przyszłej współpracy. Niezmiernie miłym momentem było otrzymanie przyborów szkolnych, które zbierali rówieśnicy w ramach akcji „Nie jest kolorowo”. Otrzymaliśmy także materiały edukacyjne (gry planszowe, puzzle, książki) ufundowane przez instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Wielu wrażeń dostarczyła wycieczka i zwiedzanie Gdańska. Wizytę w Gdańsku rozpoczęliśmy z punktu widokowego, położonego na Górze Gradowej, skąd podziwialiśmy panoramę tego miasta portowego na tle granatowych chmur. Następnie odwiedziliśmy nowoczesne centrum nauki- Centrum Hewelianum. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od poznania tajemnic wnętrza ziemi, w tym wulkanów i siły wstrząsów sejsmicznych. Następnie poznaliśmy roślinność, barwy i zapachy Azji. Mogliśmy tu także samodzielnie uformować Himalaje. Każdy z nas mógł sprawdzić, jak powstaje fala, poczuć podmuch wiatru o prędkości ponad 120 km/h w specjalnym symulatorze. Podziwialiśmy też wielkie igloo, prawdziwy lód oraz…. ukrytą górę lodową. W sektorze Ameryki Południowej, mogliśmy wsadzić rękę do paszczy anakondy. Odwiedziliśmy też nową, eksperymentalną przestrzeń w Centrum Hewelianum „Łamigłówka”, gdzie królowała matematyka!

Po pysznym obiedzie w restauracji Sphinx Długi Targ Gdańsk, podziwialiśmy Gdańsk z gondoli koła widokowego, następnie spacerowaliśmy nad Motławą – Długim Nabrzeżem, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie pod słynnym Żurawiem. Zwiedzanie Gdańska zakończyliśmy w Bazylice Mariackiej, gdzie odnaleźliśmy sporo wileńskich akcentów – ołtarz Matki Boskiej Ostrobramskiej, oraz tablice pamiątkowe poświęcone wileńskimi Brygadom Armii Krajowej.

W ciągu kolejnych dni mieliśmy możliwość nauczyć się wielu ciekawych i nowych dla nas dziedzin sportowych. Profesjonalni instruktorzy szkolili nas z podstaw nurkowania i żeglowania, a członkowie stowarzyszenia – fani freestyle’u kajakowego, zaprezentowali elementy kajakarstwa górskiego. Nasi uczniowie aktywnie korzystali z możliwości poznania tych nowych dyscyplin sportowych.

W ciągu ostatnich dni odwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie zwiedziliśmy słynny dom do góry nogami, chatę sybiraka, wystawę poświęconą wywózkom na Syberię oraz wiele innych ciekawych obiektów. Następnie poznawaliśmy tajemnice kolejnych dyscyplin: minigolfu i baseballu. Na zakończenie rozegraliśmy mecz ze swoimi rówieśnikami z Polski, który oczywiście wygraliśmy.

Za organizację wspaniałego pobytu bardzo dziękujemy prezesowi Stowarzyszenia Traugutt.org p. Jackowi Swis oraz wszystkich członkom Stowarzyszenia. Bez waszego zaangażowania, pomocy, otwartości nie mielibyśmy tak wspaniałych wakacji!!! Dziękujemy także wszystkim ofiarodawcom, sponsorom, którzy finansowo pomogli w organizowaniu naszego pobytu. Ogromne podziękowania ślemy też społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr. 2 w Pruszczu Gdańskim za zebrane przybory szkolne podczas akcji „Nie jest kolorowo”.
Na długo zapamiętamy lato 2015. Było rewelacyjnie!!!

Jak pięknie, że ciągle jeszcze istnieją wśród nas Anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serca są bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.
Członkowie Stowarzyszenia Traugutt.org, dla nas jesteście Aniołami!!!!